Patentirajmo

Patentirajmo

Nekaj bi patentiral.

Napravo, protokol, koncept in izvedbo. Česa točno? Bom šel kar po vrsti, Mobitel d.d. ponuja na spletni strani zabavaj.se nakup glasbe. Glasbo si lahko prenesete na vaš računalnik in jo za pičlih 250 SIT (cena je okvirna, ker se najbrž spreminja) lahko poslušate neskončnokrat. Torej nekakšna slovenska verzija iTunes. Ta možnost ni tako zelo zanimiva, bolj je zanimiva tista možnost, kjer za en sam samcat tolar ponujajo možnost enkratnega poslušanja glasbe. Zakaj je to zanimivo?

Mobitel ima svoje mobilno telefonsko omrežje, GSM po domače, do tega omrežja lahko dostopaš praktično povsod po sloveniji. Pokritost ni 100% je pa blizu. Idealno za poslušanje glasbe! Kako se sprašujete? Enostavno, vsi novejši GSM aparati podpirajo predvajanje glasbe, še več, Nokia (pa najbrž še kak drug proizvajalec) ponuja 4GB trdi disk v telefonu. Torej, kaj mora storiti Mobitel?

Napisati aplikacijo za telefon, ki bo omogočala izdelavo ‘play liste’, iz izbranih naslovov pesmi, ki jih premore njihova zbirka pesmi. Ko je telefonski aparat v ‘idle mode’ se te pesmi lepo prenašajo na telefon (preko GPRS, UMTS, …) uporabniih jih pa lahko posluša. Mobitel za vsako prenešeno skladbo uporabniku zaračuna en (1) SIT, po predvajanju pa se skladba pobriše, razen če je uporabnik ne želi obdržati in takrat plača še dodatnih 249 SIT.

Vendar to še ni vse! 😉 Itak, da ni. Mobitel bi lahko na svojo play listo uvrstil aktualna poročila o cestnih razmerah, vremenu in še kakšne dnevne novice.

Instant radio z glasbo po želji poslušalca. Cena? En tolar po skladbi? Sitnica! Ne verjamete? Prvih deset albumov v BigBangu stane med 2799 SIT (za letošnjo EMO 😉 ) pa do 3999 SIT. To je v povprečju tam nekje 3000 skladb za enkratno poslušanje. Tri minute po skladbi, to je 150 ur glasbe. Za usrane tri jurje. Mesec ima 720 ur (tam nekje) od tega človek spi kakih 240 ur (osem ur na dan). Ostane vam še 480 ur na mesec, ki jih lahko izkoristite. Po domače povedano za tri jurje na mesec dobite pet ur glasbe na dan. Po želji.

Kaj potrebujemo? Le drznega izvajalca, ki se bo vrgel v ta projekt. Infrastrktura je. Tehnologija tudi je. Potrebno je le spisati določen software, ki bo vse to fural.

Sem brihten, a ne? 😛

10 thoughts on “Patentirajmo

  1. Saj GPRS ni zastonj? 1000 sit za 10MB se mi zdi na mobitelu.

    Če bi blo zastonj (a ni mel simobil enkrat eno neomejeno zadevo?) pol bi zadeva bla kul ja.

    Bi hekali on software in ga prepričali da komad kjub modu “enkratno poslušanje” nekak pusti na disku? 🙂

  2. Snow,
    Tega operater ne bi racunal kot prenosa podatkov. Po mojem.

    Samo,
    Mnja, podcastinga v taki obliki se ne. Plus tega je podcasting precej limited z licencami. Ti ne mores podcastat kar vse vsebine. Ce jo, jo podcastas v veliki vecini primerov ilegalno. Vse skupaj bi z dobro podporo mobilnega operaterja delovalo precej dobro.

  3. zakaj pa ilegalno? na svetu je že tolko podcastov, tudi za kupit večinoma pa so sedaj zastonj. v pripravi so še vodcasti, in kar nekaj od tega je plačljivih. torej tu ni nobene ilegale. vodcaste so ene tv hiše že napovedale in sicer bodo na voljo nekatere nanizanke, dan po tem, ko jih bodo uporabniki videli na tv zaslonih. trudijo se, da gledalci nič ne zamudijo =)

  4. Samo,

    Torej, koliko casa si upas podcastat Purple Rain od Princa in se kakih 2000 drugih podobnih stvari? 😉 Podcasting copyright vsebine pade pod neavtorizirano distribucijo.

    Sicer pa tukaj gre za stalen dostop do vsebine, kjerkoli pac si. S telefonom. Nevem sicer kako je s spremljanjem podcastov s telefoni do sedaj ampak, z ustrezno podporo mobilnega operaterja bi lahko stvar postala precej transparentna in uporabnik bi si sam sestavil svoj seznam poslusanih stvari in jih poslusal.

  5. To sem dobil po mail-u:

    …Družba Mobitel nastopa kot distributer podjetja OD2 iz Velike
    Britanije, ki določa pogoje poslovanja. …
    Na njihovi spletni strani verjetno piše kaj o copyrightu vsebine komadov.

  6. ja malo narobe izrazil…. v bistvu ni podcasta za telefone v taki obliki, tako da imas prav. =)

    ampak servis o katerem ti pravis pa je že dosegljiv

    amerika + cingular + motorola ROKR + iTunes
    cena komada za vedno… 1 USD

  7. Kljuc je v tisti amerika spredaj… ;>

    No, nikjer nisem trdil, da kaj podobnega se ne obstaja. Trdim pa, da lahko stvar postane precej bolj transparentna, kot je sedaj. 🙂

  8. Kar se copyrighta tice pri podcastingu so si fantje pri PodShow.com zmislili zadevo po imenu “Podsafe Music”.
    V principu od lastnika avtorskih pravic cisto zastonj in legalno dobijo pravice za uporabo v kateremkoli podcastu. Tako lahko vsi podcasterji spilajo muziko cist legalno.

    Res je sicer, da ni mogoce dobiti “hollywood” muzike, a na voljo imate ogromno kvalitetne in cisto poslusljive glasbe.

    http://music.podshow.com/

Comments are closed.

Comments are closed.