Legalizacija

Legalizacija

Modrovanja na sindikalnem izletu v vinsko klet, po degustaciji vin ((jaz sem gledal, kako degustirajo, kozarec, dva in tako pet, šest različnih vin)).

BW: “Grozdje, jabolka, slive, krompir, koruza… … človek se je v svoji zgodovini naučil kako praktično iz vsega kar zraste pridobi alkohol.”
J: “Ja, če se pa ne da, potem pa stvar pokadi…”

Zakaj se potem človek trudi vse te zadeve prepovedati? Psihoaktivne substance, ki naj bi vplivale na delovno sposobnost. V Združenih Državah je bil prepovedan tudi alkohol, pa se je kriminal tako razmahnil v tistih časih, da kar groza.

Zakaj ne bi kar vsega po vrsti legalizirali? Omogočili prodajo vseh substanc polnoletnim osebam in jih ob prodaji seznaniti z vsemi stranskimi učinki, odvisnostjo in smrtnostjo. Mar ne bi bilo bolje, če bi se stvar kontrolirala nekako tako, kot se sedaj kontrolirata alkohol in tobak?

Hkrati bi pridobili nadzor nad kvaliteto, klinična testiranja, ustrezno izobraževanje, ki ne bi bilo zgolj v obliki nekih prostovoljnih delavnic tipa Drogart ampak precej bolj konkretno. Hkrati bi bila omogočena uporaba teh substanc v medicinske namene. Precej verjetno bi se zmanjšal kriminal okrog drog, padle bi tudi cene.

Bi se naslo več ljudi, ki bi probalo raznorazne substance? Verjetno ja, vendar bi lahko dobili odmerek napisan na recept, bili bi seznanjeni z vsemi stranskimi učinki in precej težje bi bilo vzeti prevelik odmerek saj bi bil le-te ustrezno predpisan s strani zdravnika ali kakšnega drugega svetovalca. Kakšnih večjih problemov zaradi tega ne bi nastajalo. Probleme z drogami imamo tudi zdaj, čeprav je zadeva ne-legalna. Prav tako imamo probleme z alkoholom in cigareti, pa sta obe substanci legalni. Vsekakor bi bilo potrebno sprejeti en kup zakonov, ki bi prepovedoval vožnjo in delo pod vplivom psihoaktivnih substanc.

Nastalo bi nekaj problemov, vendar bi hkrati en kup problemov izginilo ali pa bi se precej zmanjšali. Marsikatero državo bi legalizacija stala manj denarja kot borba proti drogam. Kaj pa naši otroci? Jaz bom moja dva otroka vsekakor vzgajal tako, da jima bom poizkusil dopovedati, da za zabavo in življenje drog ne potrebujeta. Tudi cigaret in alkohola ne. Če bosta pa posegala po takšnih substancah, bi si pa prej želel, da svojo dozo kupita v lekarni kot pa od nekega uličnega dealerja, ki verjetno hodi okrog šole s pištolo in za isto stvar zaračuna nekaj desetkrat več, kot bi bila sicer tržna cena.

Dovolil bi tudi gojenje marihuane za lastno porabo. Tako, kot lahko ljudje gojijo solato.

Preveč drzno in liberalno? Ne vem, mogoče. Vseeno je argument strica s pištolo, ki prodaja droge otrokom, ko gredo iz šole kar močan.

3 thoughts on “Legalizacija

  1. Meni pa gre na živce, da se alkohol tretira kot trda droga. Ker resnična trda droga je pomojem samo heroin. Baje da slednji zasvoji že ob prvem zaužitju (tako pravijo, probal pa ne bom), česar pa za alkohol nikakor ne moremo reči, saj traja leta ali celo desetletja (odvisno od doziranja) preden se fizično zasvojiš z alkoholom in imaš abstinenčno krizo ob prenehanju popivanja. Psihična zasvojenost pa je pogojena predvsem z družbo in gensko dovzetnostjo. Enako velja za socialne posledice alkohola – moraš ga redno pit v velikih količinah da padeš na socialno dno. Res pa je, da je alkohol pogost povzročitelj dejanj iz objestnosti (prometne nesreče, nasilje), ampak ta so praviloma posledica AKUTNE pijanosti, pomanjkanja samokontrole in ne kroničnega nažiranja oziroma zasvojenosti v pravem pomenu besede.

  2. Predstavljaj si, da bi vsem dovolil, da se prosto drogirajo.
    Večina tistih, ki so sedaj na pijači, bi presedlala na heroin. Primerno zadetim ljudem se le redko ljubi kaj delati. Če ni dela, nimaš od kod pobrati davkov. Poleg tega iz takšnih zadetkov ne moreš sestaviti vojske, ki bi branila svoje ozemlje. Če ni vojske, si zemljo prej ali slej vzamejo trezni sosedje.

    Kot primer dežele, ki so jo droge spravile na kolena, si poglej Kitajsko v koncu 19. stoletja. Ravno zaradi te zgodovinske izkušnje tam ljudi, pri katerih najdejo dovolj opiatov, brez milosti ubijajo.

    Nekatere droge pa bi bilo vseeno verjetno pametno legalizirati in obdavčiti. Na žalost bi verjetno morali posledično omogočiti zdravstvenim zavarovalnicam, da dvignejo premije tistim, ki na zdravju škodljiv način uživajo droge. Posledično bi lahko zavarovalnice zahtevale marsikakšno testiranje, na koncu pa bi verjetno največ plačevali tisti, ki so dedno nagnjeni k določenim dragim boleznim.

    Me prav zanima, kdaj bo trava legalizirana – čez 10 ali 20 let. Kaj dosti dlje po mojem ne bo trajalo.

Comments are closed.

Comments are closed.