Kako podeliti oceno na izpitu iz programiranja?
Vzemimo katerikoli programski jezik. Ucenči, dijaki, študenti dobijo za napisati nek program. Kaj potem profesor oziroma učitelj ocenjuje? Ali je program sintaktično pravilen? Ocenijo ali bo program dejansko počel tisto kar bi moral početi? Preštejejo manjkajoče oklepaje, podpičja in odvečne vejice in potem približno tako kot slavisti podelijo točke?
Je sploh smiselno ocenjevati sintaktično pravilnost nekega programa? Verjetno je, če imaš 300 nalog, ki jih moraš popraviti. Pogledaš, če so vsi {} na svojem mestu in kjer niso odbijaš točke. Popravljanje je hitrejše in skozi 300 nalog se prekoplješ kar hitro. Kaj pa če analiziraš vsak program posebaj? Ga na hitro preletiš, da vidiš, če so odgovarjajoče funkcije na svojem mestu, se vprašaš, če bi stvar sploh delala in kaj bi funkcije vračale. Po možnosti kak program še pretipkaš in ga v resnici preizkusiš.
Kaj je optimalno? Prešteješ vse oklepaje in podpičja in tistim, ki jih imajo 15% narobe avtomatsko dodeliš najslabšo možno oceno, ostale pa bolj podrobno preveriš?
Naj mi nekdo pove, kako se to počne, ker me precej zanima, kak je kriterij, da neka šola sproducira dobrega programerja ((Torej tistega, ki je prišel z dobro oceno iz šole)).
8 thoughts on “Kako podeliti oceno na izpitu iz programiranja?”
“…šola sproducira dobrega programerja” – bwahahaha, I’ve yet to see such a specimen…
predmeti o programiranju bi morali učiti first and foremost osnovnih paradigem programiranja. proceduralnega, oo, funkcijskega. ko imaš enkrat to v glavi, je obvladovanje novega visokonivojskega jezika stvar treh dni intenzivnega učenja.
sledi primeren podukom o tem, kako deluje hardver, o klasičnih algoritmih in podatkovnih strukturah ter, na koncu, o osnovah analize in načrtovanja algoritmov, malce klasične matematike pri tem ne škodi, tak pristop ulije temelje za dobrega programerja.
zraven morajo bit obvezno leta vaje in tisoči in tisoči LOC napisane kode ter nekakšna oblika brezkompromisnega peer-reviewja, npr. sodelovanja pri odprtokodnih projektih, kjer lahko kakšen (še bolje: deset) mojster obrti zlije golido gnojnice na slabo nakodiran patch.
potem si morebiti za silo spodoben programer. dober pa… hja, dober sem seveda le jaz sam. 😛
podpičja in oklepaji pa… ah… vsi tovrstni predmeti bi morali biti syntax- in language-agnostic, podpičja so pri tem nepomembna.
Dragi bralci, bralke. Tista svetla pika visoko na nebu ni pravkar umrla zvezda, ki se je spremenila v supernovo. Tisto je zacetek ega nekega programerja. 😉
Se pa strinjam, ucenja bi moralo biti vec skozi aktivno delo.
PS: Kdaj bo cajt za kako pivo ali karkoli ze pijes? 🙂
😀 … leta in leta izkušenj 😛 … dober oz. najboljši je pa tisti, ki je dobro oz. najbolje plačan. Ocene … nepomembno. Kar te naučijo na faxu so tako ali tako samo koncepti … vsaj to bi moral dober oz najboljši programer odnesti od faxa. Če slučajno ni kaj od tega že prinesel na fax.
Ocenjevanje je pa izvedeno subjektivno. Predavatelj preveri koncepte v obliki pisnega in ustnega pogovora, medtem ko asistentje preverjajo sintaktično znanje kompilerjev 😛 … študentje odnašajo sintaktično znanje pozabljenih jezikov … koncepti so pa … bolj v ozadju.
prjatu, cajt je vedno (če ga ni, se ga pa vzame), za pivo, kofe, čaj, glažek rujnega, sok, karkoliže, samo meni se je nekako zdelo, da ti zadnje čase bolj na štajerskem posedaš, ker so ti v procesu selitve tozda založili računalnik ;), zapovrh pa moraš skrbeti še za zarod, tako da bi v luči teh časovnih omejitev, s katerimi se moje, te dni še brezskrbno bivanje res ne more kosati, določitev termina prepustili kar tebi.
mmg, ego, katerega bleščava ustreza zgolj magnitudi skromne supernove?! to bo bolj slab programer… pri meni moraš lestvico raztegnit vsaj do -10…
Mah, koda se piše, skompajla in zagovarja na vajah. Na izpitu se potem preveri bolj razumevanje koncepta, ne pa da bi mogel kodo pisat… če se že kje piše koda na izpitih, pa večinoma ni pomembno, da u nulo trofiš algoritem z vsemi podpičji in oglatimi zaklepaji vred.
Jaka, tozd je preseljen, racunalnik se je nasel. V ponedeljek? 🙂 Zarod bo pa eno popoldne brez mene prezivel. Ce pa ne bo, potem ni vreden svojega imena. ;>
-10… Hm. Ok, to ti se priznam. Se vidi, da si za Luno… 😉
Na faksu je bilo važno, da si imel pravilno sintakso. Če zadeva deluje, ni pa noben preverjal.
Kakorkoli… bi bila pa zelo vesela, da dobim enega dobrega progamerja in dizajnerja v naš team 🙂
Meni je vedno fascinantno to, da vsak programer, ki ga občudujem, zase trdi, da je zanič. 🙂
Comments are closed.