Javni sektor, štrajk in še malo zdravstva
Po približno eni uri čakanja sem prišel na vrsto za pet minutni pregled. Aja, pred menoj je bil na vrsti samo en pacient, tudi na pet minutnem pregledu. Kaj se je dogajalo ostalih 55 minut ne vem. Vem samo to, da sem prišel v ambulanto dvajset minut po tem, ko so začeli z uradnim delovnim časom.
Jebemti zdravnike, sestre in vse skupaj, na štrajku ste dosegli svoje, zdaj pa marš delat, pa da ne vidim nobene vrste pred ambulantami, ajprou? Al kako? Saj zato so pa štrajkal, a ne?
No, nevem točno, vem samo, da imamo v Slovenski Bistrici ginekologa, ki ima svojo privat ambulanto in včasih dela v njej oblečen kar v oblačilih dežurnega za nujno medicinsko pomoč, potem mu pa zazvoni telefon in se hitro odpravi v zdravstveni dom. Potem se pa najde še kje kak zdravnik, ki ima na mesec kar 500 ur dežurstva. Porkamarija! Kako lahko nekdo v enem dnevu oddela za tri dni ur?
Dobro, saj vem, jaz sem včasih, ko sem delal po terenu v eni uri uspel obdelati tri stranke in najmanjša časovna enota, ki sem jo zaračunal je bila ena ura. Se mi pa zdi, da tole ni čisto isti primer, nevem no.
Najhujše pri vsem tem je pa to, da bodo sedaj štrajkali še oni, ki delajo v javnem sektorju! Vlada je klonila pred zdravniki, sedaj bo še pred javno sektoraši. Sem prepričan. Kaj so pa zdravniki več od slednjih? Nič! Pravico imajo, da si izborijo svoje plače. Sploh kulturniki! Slednji so v najpomembnejši. Dans zjutraj sem po radiu slišal, da nam bo primanjkovalo duševne hrane. Nekatere kulturne ustanove bodo preprosto zaprli zaradi stavke. Muzeji, galerije, gledališča… Zelo hudo bo, je povedal možakar, ki je govoril v imenu kulturnikov. Ja, mene je že kar strah …
Še enkrat predlagam vsesplošno IT stavko. Nam se bo dejansko splačalo stavkati. Brez nas bodo zdravniki spet po eni toni papirja brskali in iskali izvide ter si ogledovali rentgenske posnetke ob soju sveč. Kulturniki bodo pa na roke pisali blagajniške prejemke ob naslednjem koncertu Siddharte in filharmonikov …
Mogoče bi pa moral nekdo narediti red med zdravniki in uslužbenci javnega sektorja. Torej, vse zdravnike se vrže v eno malho in se jih razporedi po celotni Sloveniji, nekako tako kot policaje in vojake. Uvede se strožji nadzor nad delom, saj vendar nihče noče, da mu otrok izkrvavi, ker je dežurni pri nujni medicinski pomoči zamudil. Je ravno otipaval en odebeljen maternični vrat neke nosečnice v svoji privatni ambulanti.
Javno sektoraše bi pa najprej pretepli in prebičali, potem bi jih pa enako podobno razporedili in jim naložili delovno normo. Koristno bi uporabili tistih trikrat več zaposlenih, kot smo jih imeli ob osamosvojitvi na javni upravi. Ostale bi dali pa na borzo dela, potem naj pa štrajkajo.
No, ko pa ti zaključijo s štrajkom, potem je pa spet sodstvo na vrsti, mar ne? Pa vojska? A vojska je že štrajkala, al spada to v javni sektor? Ker štrajk vojske bi bil lahko zlo zanimiv… “Tko mau za foro bomo napadl Hrvaško, pol k nas pa oni nazaj zapadejo, bomo pa RES štrajkal.”
Ja, ljudje štrajkajo, država pa razvezuje že tako prazno mošnjo in ven vlači fiktivne denarce in jih deli ljudstvu.
Joj, joj, joj! Ravnokar sem se spomnil najbolj leet štrajka. Štrajk vseh štrajkov. Danes je že skoraj aktualen, ne še čisto ampak bo pa kmalu! Štrajk upokojencev!
“Če naute zvišal penzij bomo nehal balinat in šah igrat! Pa protestno naumo več masovno hodili k zdravnikom na uro gledat!”
5 thoughts on “Javni sektor, štrajk in še malo zdravstva”
suma sumarum – zdravnikov je premalo.
na faxu omejujejo stevilo diplomirancev, da si lahko obstojeci na trgu dvignejo ceno…
naj delajo osem ur kot je po zakonu; da bodo budni/trezni/prisebni opravljali svoje delo.
se sofer ne sme voziti dlje kot to… a zdravnik pa lahko dela dlje ? Saj je tudi on homo erect^H^H^Hsapiens.
3x 8h = 24h – pa imamo pokrit dan. Bodo pac imeli vec redno zaposlenih (spocitih) zdravnikov
Koliko tistega časa pa dejansko delajo je pa druga. Če delajo 3 ure in se ostali čas pogovarjajo s sestrami ter rešujejo križanke je malo drugače kot če bi zares delali. Takšne so moje izkušnje, žal.
vojska nima pravice do stavke 😉
kar se pa tiče javnih uslužbencev (med katere sodim tudi sama, stavkam pa ne, ker nisem niti članica sindikata niti se ne strinjam s stavko), se pa strinjam s tem, da jih je najmanj tretjina preveč in bi jih bilo treba poslat na Zavod za zaposlovanje al pa v kakšno še delujočo tovarno za tekoči trak, pa bodo potem vsaj z razlogom stavkali; sicer pa pri nekaterih (vsaj v mojem delovnem krogu) ni razlike v učinkovitosti med običajnim delovnikom in stavko…
problem v Sloveniji je predvsem to, da je prevelika javna uprava in premalo gospodarstva… javni uslužbenci, zdravstvo, učitelji,.. ne izvažajo nič, da bi denar pritekal v Slovenijo, kitajsko robo in tuje avte majo pa vsi, torej denar od vseh odteka iz države…
Pravi naslov za tvoj gnev niso javni sektoraši (doktorji, še posebno medicinske sestre, uradniki, policija, vojska, gasilci itd) ampak paradržavne agencije: zdravstvene zavarovalnice (vzajemna – Jaklič), agencije (sončne uprave – referenti za meglo mešat) itd. Ti nas veliko stanejo, brez vsake odgovornosti in dela – čakajo na konec šihta ob cajtengah ali na terenu za šankom. Kej je logika, da zdravniki v javnem zavodu ZD delajo zgubo, če preveč delajo (oziroma prehitro), Jaklič pa jim ni plačal opravljenega, ker je potreboval denar za svojo vilo. Mulc pr 30-ih ima vilo za 1,5 mio EUR. Po drugi strani pa uradnik za plačo caa. 600 do 700 EUR ne sme na WC, ker jih je premalo, tajnica od načelnika pa ima dodatek 300 EUR za uspešnost pri kuhanju kavice.
Koliko ljudi je sposobnih opravljati 3 redne službe (zelo odgovorne glede na plačo nekaj tisoč EUR)?
Takih je pri nas kar nekaj, so pa v prvi vrsti, ko se oglašajo, da je javni sektor drag in zahteva preveč denarja.
Ko pa oni mečejo stran n-krat več denarja, pa nikome ništa.
RED naj naredijo pri koritarjih (na borzo ali pa na cesto z njimi, pa bo dosti denarja za vse), denar pa naj gre za raziskave in razvoj, pa ne v firme a la Ultra.
Comments are closed.