Bloodbath!
“I can kill again! You’ve given me a reason to live!”
— Commander Arvid Harbinger ((Hot Shots! Part Deux))
Vsekakor je potrebno nekaj malega spregovoriti o Libanonu, Izraelu, Hezbolcih in trenutnem problemu tam spodaj.
… Takole se je začel tale post. Kar nekaj dni nazaj, pa ga nisem nikoli končal. Vmes je nastopilo premirje in baje so se nehali streljati.
Vse skupaj sem hotel malo analizirati ((Ker sem pač tak militarist, kot sem)) in pretuhtati kaj bi se kakšni strani splačalo narediti, za zmago. Sem si medtem premislil, sem danes med malico nekaj brskal in premleval zgodovino Izraela.
A kaj sem ugotovil? Nič pametnega! Tam nekje po drugi svetovni vojni se je naslo par židov, ki so prišli na idejo, da bi lahko imeli svojo državo, tam kjer jih ne bo nihče preganjal. Povsem upravičena želja, nič ne rečem.
Pa so si izbrali neko področje vzhodno od Afrike. Takratni združeni narodi so dali stvar na glasovanje in se je izglasovalo!
Proti ustanovitvi Izraelske države so bile sledeče države: Afghanistan, Cuba, Egypt, Greece, India, Iran, Iraq, Lebanon, Pakistan, Saudi Arabia, Syria, Turkey, Yemen.
Egipt, Jordanija, Sirija in Libanon. Praskam se po glavi in se probavam spomnit na katere države vse meji današnji izrael… Nevem no. A mi lahko nekdo pomaga najti kakšno povezavo, narediti kakšno korelacijo. Sploh, to, da nek konglomerat držav, reče: Tam bo nova država! in potem vse sosede in še nekaj sosed od sosed rečejo: Mi pa nočemo, da bi tam bila nova država! ampak oni vseen tam naredijo državo in komaj so državo naredili se začne tam frka, to je sploh…
Solomonska odločitev, ni kaj, sam kralj se je ne bi sramoval.
One thought on “Bloodbath!”
V bistvu se je, vsaj po mojem skromnem znanju zgodovine, vse začel po prvi svetovni vojni, ko so Britanci dobili to briljantno idejo in so že začel okoli prinašati arabska plemena (oz. neizpolnjevati svoje obljube). Po drugi svetovni vojni je bil le primeren trenutek za izvedbo načrta. Zaradi več dejavnikov. Med drugim tudi zaradi kolektivnega (in ne neupravičenega) občutka krivde evropskih držav.
Comments are closed.