Hramba prometnih podatkov
Na Slo-Techu so objavili novico, da je bila v uradnem listu objavljena direktiva o hrambi prometnih podatkov ((Besedilo direktive v PDF obliki)). Na kratko povedano, prometni podatki (kdo, komu in kdaj) vseh elektronskih komunikacij se morajo hraniti in morajo biti na voljo oblastem.
Kaj to pomeni (ne morem verjeti, v celem besedilu nisem uporabil niti enega samega slovenskega krilatega znaka)? Po domače povedano, lovili bodo teroriste, pedofile in podobne škodljivce naroda in za to žrtvovali nek navidezen občutek zasebnosti. Sedaj ga ne bo več, ker bo lahko ‘vsak lolek’ pogledal kdaj je Janezek ‘surfal porn in je gledal nage babe’.
Vsak bo imel svojo varuško. Še več, ‘oblast’ bo lahko izvajala ‘miniranje podatkov’ ((Data Mininig v Wikipedii)) in že vnaprej preprečila mnoga teroristična dejanja! Juhu!
Jaz ne bi bil jaz (kako nemarno egocentrično), če ne bi, takole z žlico čokolina v roki, pogruntal kako tak sistem miniranja podatkov razturiti v pol dneva in kako narediti to hranjenje podatkov praktično neuporabno.
Easy! Napiše se trojanski konj, ki sam od sebe prebira childp0rn. Potem se ga namesti na računalnik tečnega soseda (z malo social engineeringa, bo to urejeno za čas posla) in se potem, ko vklenjenega soseda peljejo v marico zadereš, “Sem vedel, da ne bi smel božati mojih otrok!!!”
Preveč lahko izsljedljivo in nekaj takih primerov ne bo podrlo sistema? Ok, imam še enega asa v rokavu in tudi ta je pikov! 😉 Napiše se en worm, katerega cilj je reprodukcija in klikanje po terorističnih web straneh. Tako je, preden je deloval worm, policija na mesec pregledala sto sumljivih osebkov po svetu, ko bo pa črv deloval v polnem razmahu, jih bodo pa morali pregledati nekaj milijonov. Rad bi jih videl junake.
V obeh primerih se takšno hranjenje podatkov naredi za precej neuporabno. Žalost.
8 thoughts on “Hramba prometnih podatkov”
“…izvajala ‘miniranje podatkov’…”
Verjetno si mislil podatkovno rudarjenje.
Wormi, črvi in virusi niso glih še tolk pametni, da jih ne bi blo mogoče izsledit/blokirat/filtrirat
D,
Kako bos pa locil promet, ki ga dela trojanec od prometa, ki ga dela user? Torej web prometa?
Lahko ustavis sirjenje virusa, jasno, ko ga odkrijes. Ampak, ko je virus enkrat aktiven in uporabnik ne ve zanj, bo virus sam po sebi klikal in odpiral childpr0n, brez, da bi uporabnik karkoli posumil. Taksnega prometa ne mores lociti od ‘navadnega’ prometa. 🙂
tule lahko teroristom, pedofilom in podobni svojati, pa tudi ostalim, manj škodljivim, ki preprosto cenimo možnost, da lahko počnemo karkoli že, ne da bi kdorkoli vedel, kaj pravzaprav počnemo, le povem, da se rešilnemu konceptu reče onion routing, preimerna implementacija pa je npr. tor.
z rabo tora ISP ne more povedat niti tega, na s katerimi IPji si komuniciral in z rabo katerega protokola. edina efektivna posledica direktive o hranjenju podatkov so – stroški na strani ISPja.
ok, jaz itak ne zastopim 5% tega kar se zgoraj piše, ampak zagovarjam pa naslednje: varstvo zasebnosti in varstvo osebnih podatkov. Mislim, da je BigWhale s svojimi hekerskimi fintami to hotel zaščititi. Tore to vsekakor podpiram.
Khm …
Vse lepo in prav …privzamemo, da se to da tehinčno izpeljati … torej se zopet odeti v bojno opremo, najti Ahila in Parisa in zopet odigrati tisto znano zvijačo z konjem … in potem od daleč opazovati, kako država porabi milijone in milione SIT (kmalu morda EUR) denarja da poišče konja in ga zažge …
A ne bi bilo bolje, da bi tele milione država porabila za kaj drugega ? Recimo za kak program, kjer bi morda rešili stvar na sociološkem nivoju (prevzgojil vse inet-surfarje v surfarje), ali pa morda uporabili ta denar za kaj bolj pametnega … recimo kako novo letalo, ki ga država zagotovo (ne)rabi.
efdjlw.e
Comments are closed.