Kaj so blogi in kdo so bloggerji?
Domen, se spet sprašuje kaj naj bi blog bil, kaj naj bi predstavljal, kdo so bloggerji, kako bi se morali ravnati in kaj so blog skupnosti.
Vprašanje je precej težko in odgovora nanj pravzaprav ni. Trendi pisanja blogov so šli v smer združevanja in ustvarjanja nekih navideznih skupnosti. Med komentarji na Domnov prispevek Nimfa ugotavlja:
“Mogoče pa nekateri nočete dojeti, da pri blogih v prvi vrsti ne stoji informacija, ampak mnenje in to je prednost, ne slabost.”
Tole se mi zdi, da je precej blizu resnice. A vendar, pri blogih ne gre za mnenje, tudi ne za informacijo, vsaj tako neposredno ne, kajti vsak blog je informacija zase pa čeprav je za večino neuporabna. U čemu je keč, stari?
Pri blogih, gre za blog in nič drugega. Vseeno je kaj avtor piše in kaj je vsebina njegovega bloga. Skupnost, tista mala, virtualna, bo odločila ali je njegov blog popularen. Ne kvaliteten, ne blazno dober, ne zanimiv ampak popularen.
Torej, gre pri blogih za popularnost? Na nek način ja. Ekstrovertiranci, ki si želijo svojih pet minut slave v tisti mali virtualni skupnosti. Domen je lepo povzel večje slovenske združbe blogov in v vsaki tej združbi se pojavijo taki, ki doživljajo svojih pet minut. Komercialni ponudniki imajo svoje favorizirane slavne avtorje, ki so označeni že takoj na začetku, da so čim bolj prepoznavni in vidni na daleč.
Okviri, kalupi, smernice. Med komentarji pri Domnu sta se Nimfa in Inspiron spraševala, kdo pa so ti stari bloggerji, kot je Domen na primer, ki postavljajo smernice pisanja blogov in poizkušajo ljudi usmerjati in diktirati kam in kako z blogom.
Le zakaj bi se nekdo držal nekih smernic in nekih načel, tihega blogerskega kodeksa? Kdo ve, za konec lahko samo rečem, da nekih smernic ni, tudi nekega kodeksa ni. Je pa polno nekih blogerskih žargonskih izrazov ((večinoma sodijo med buzz-words ampak to so že podrobnosti)), ki jih avtor lahko uporablja. Prav tako je na voljo nekaj tehnologij, ki so na voljo za uporabo. Vsekakor lahko te zadeve olajšajo delo tako avtorju bloga kot tistim, ki bi dotični blog brali, če bi zanj vedeli.
In smo spet pri popularnosti, branosti in seganju glasu v deveto vas.
5 thoughts on “Kaj so blogi in kdo so bloggerji?”
Jaz res ne vem, kaj tolko komplicirate. Kot je log dnevnik, zapisnik, ki ga piše vsak zase, je blog internetni dnevnik, kjer spet vsak piše zase. Simple kot pasulj pa še 1% možganov ne rabiš napenjat. 😛
Vsaj trije razlogi so za tovrstne debate: 1. oblikovanje zamišljenih skupnosti kot razširitev ozkih prijateljskih krogov – podobno kot vsa skupinica prijateljev naroči isti paket za mobitelno telefonijo, podobno vsi pišejo svoj blog na istem severju; iz tega sledi oblikovanej nekih identitet in poveličevanje svoje izbire; 2. interes komercialnih ponudnikov prostora na strežniku, ki si s številnimi blogi delajo reklamo; tem je v interesu prepoznavnost njihove “blagovne znamke”, zato spodbujajo tovrstno produciranje identitet; 3. brezdelnost diplomantov s FF in FDV, ki dobivajo aktivistične ideje, kako bodo uboge nevedneže izobraževali in vzgajali za medije/internet/bloge.
To je moj odgovor na prvi komentar. Ob priložnosti pa bom naredil analizo množice teh debat, ki so v slovenski blogosferi postale tako popularne in dodal poglobljeno strokovno mnenje. 😉
Link
ervinator, komplikator 😛 /no ofense
hirkani, link ne deluje… mogoče misliš tegale? http://blaugh.com/2006/12/21/i-blog-therefore-i-am/ ?
Ja, ta je pravi. Hvala
Comments are closed.