kPos – document flow
Kak flow? WTF?
Takole približno sem si zamislil zadeve, v nekaj korakih
Izdaja materiala:
- Predračun
- preverjanje zalog v skladišču
- Račun – Naročilnica
- rezervacija v skladišče
- Dobavnica
- izdaja iz skladišča
Prejem materiala:
- Naročilnica – Predračun
- Račun
- Dobavnica
- prejem v skladišče
Še malo lepši prozni opis vsega skupaj. Ob prodaji robe se najprej izda predračun (tole ni nujno, pač odvisno), potem se na podlagi naročilnice (tudi tole ni nujno) izda račun, ko je račun plačan in blago odpremljeno se naredi še dobavnica, skladišče pa poskrbi za ustrezno izdajo blaga iz skladišča.
V obratni smeri, ko se skladišče polni, gre najprej ven naročilnica (spet neobvezno) ali pa pride not predračun, potem pride račun in na koncu tudi dobavnica (račun in dobavnica sta precejkrat kar v enem kosu), skladišče pa poskrbi za ustrezen sprejem blaga v skladišče.
V primeru, da gre pri izdaji za sestavljeno blago, se mora zraven papirjev voditi tudi sestavni list na katerem so razvidni posamezni deli, ki bodo zapustili skladišče.
Vsak papir mora imeti svojo vezavo, ki pa se lahko kreirajo auto-magically on the fly. Primer bi bil izdelava računa iz predhodnega predračuna. One-Click instantno ustvarjanje računa v katerem se po potrebi popravi še kakšna malenkost. Hkrati ob izdaji računa se lahko razknjiži še skladišče.
Za izdane račune bi se splačalo voditi še odprte postavke, da se lahko evidentira kateri računi so bili plačani in kateri ne. Tako je cela stvar lahko bolj pregledna za skladiščnika, ki pogleda plačane račune in pripravi izdajnice materiala. Spet one-click automagically.
Za zdaj. To bi bil ‘scope’ in začetni cilj aplikacije.
4 thoughts on “kPos – document flow”
predračun(opcija)->prejeto naročilo(opcija)->dobavnica (zniža)->račun (nastanek terjatve)
Na prejemni strani:
Poslano naročilo-naročilnica(opcija)->prejem(zviša zalogo)->prejeta faktura (nastanek obveznosti)
dobavnica & račun sta morala biti enaka po pozicijah, lahko so se razlikovale cene, popusti,… Približno tako je zgledano v moji prejšnji firmi.
Boš podprl več prejetih naročil na eno dobavnico, več dobavnic na en račun?
Hmm vec narocil in vec dobavnic, bi skoraj morali podpreti. I’ll keep that in mind. 🙂
Da ti še malo zakompliciram. Storno dokumenti.
Če obstaja storno dobavnice, mora biti obvezno tudi storno računa. Enako velja za prejem->faktura. Pametno je podpreti stornacije pozicij (stranka kupi 5 mišk, 5 monitorjev, 5 tipkovnic, čez 20 dni vrne eno tipkovnico, torej storno 1 kos na dobavnici), poslednično delni-storno računa (ker je stranka vrnila po 20 dneh, priznamo samo 50% vrednosti), torej iz storno računa nastane dobropis.
Storno dobavnice pomeni dvig zaloge po nabavni vrednosti, kakršna je bila ob prodaji, razliko (50%) se zabeleži kot “profit” (izredni prihodek).
Rabiš beta-testerja? Bo zadeva lahko povezljiva s npr. spletno trgovino?
Comments are closed.