Srednješolščina
Ob zgornjem naslovu se bo bralec vprašal, WTF? Spet nekaj bluzi tale Kit! Daleč od tega. Srednješolščina je poseben jezik, ki se ga govori v srednjih šolah. Poznamo tudi osnovnošolščino, ki je podobna oziroma se tvori na precej podoben način.
Za kaj gre? Gre za, ne ravno zvrst jezika ali kakšno posebno govorico ampak zgolj za poseben način tvorjenja fraz in nekaterih besednih zvez. Določena oseba, ki v nekem ožjem krogu ljudi velja za cool in popularno ((Krog ljudi, med katere nisem nikoli spadal. 😉 Prej na žalost, sedaj pa na srečo. :P)), si izmisli eno besedo, besedno zvezo ali frazo in jo začne precej pogosto uporabljati. Ostale osebe znotraj tega kroga ljudi, pa to osebo posnemajo in njihov način izražanja se prilagodi tej osebi. Fenomen, se lahko zgodi tudi nehote, ko nekdo uporabi določeno besedno zvezo in ostali morda celo podzavestno stvar ponovijo.
Vsekakor brez konkretnih primerov ne bo šlo zato jih bom nekaj naštel.
– beseda čudn’, se ponavadi uporablja za povdarjanje pritrjevanja in skoraj nikoli ni uporabljena za izražanje začudenosti:
“Ej, stari, a si se kej učil mato?”
“Ja, čudn!”
– taista beseda se lahko uporabi tudi v negativnem, negacijskem smislu:
“A šut si pisu mato, a se nisi nič učil?”
“Ja, čudn, da se nisem.”
– besedna zveza svetovno stari, ki ponavadi ne pomeni ničesar svetovnega in le redko označuje kako stvar mednarodnega pomena, uporablja se kot izraz navdušenja in odobravanja:
“Folk, jutr grem delat CPP!”
“Svetovno stari! Še mal pa se bomo okol fural z avtom!”
– tudi ta besedna zveza se lahko uporabi za izražanje neodobravanja:
“Včeri s’m zalil ((zalivati je sopomenka besede špricati, ki pomeni namerno izostajanje od pouka brez pravega razloga, ki bi se profesorjem zdel opravičljiv)) slovo, pa me je razredničarka vidla pred šolo…”
“Fak, svetovno sranje stari!”
– fraza kva dogaja, ki ji ponavadi sledi še beseda stari/stara/folk, ne nujno povpraševanje po dogajanju, precejkrat se uporablja kot mašilo in kot pozdrav oziroma kot začetni nagovor:
“O folk, kwa dogaja?”
“Ejjjj, kje s’ mi ti stari?”
Tole je le nekaj primerov srednješolščine, potrebno je povedati, da je prisotna povsod in v vseh jezikih, kakor tudi v veliki večini starostnih skupin širom sveta. Za slovenščino je specifična tudi shw33t5p43k ((Sweet speak)), podvrst srednješolščine, ki se je razvila med internetno opismenjeni ljudmi, predvsem najstniki. Vsebuje precej besed v katerih so črke zamenjane s številkami ((Glej Wikipedio; leetspeak)). Kot, da že to ne bi bilo dovolj hudo pa se vmes vrine še precej angleških besed, ki so poslovenjenje in pomanšane, zaradi psihičnega zdravja tako avtorja in bralcev bom navedel samo en primer:
“Ejjjjj, stara a si v33dl4 unga kjut4stga teep4?”
“Jaaaaaaa, ful je bil lawabl in šwitk4n, bi ga kr za polikat ((Pripomniti je treba, da tukaj ne gre za dejanje likanja perila z likalnikom ampak nekaj povsem drugega))!”
Srednješolščina je zanimiv pojav, ki pa se je kakopak prebil tudi med slovenske bloggerje.
13 thoughts on “Srednješolščina”
Ti si se pa tega analitično lotil. Jaz bi verjetno v analizo vključila še psihofizične lastnosti srednjsšolcev, ki se odražajo pri uporabi posameznih besed. Aja, pa btw: reče se “kva DUGAJA” ne “dogaja”…
Hm, mogoče bi lahko še dodal, v kateri regiji se govori tale srednješolščina, ki si jo opisal… ker recimo pri nas teh stvari ne boš nikoli slišal ;P
Mnja… v marboru se govori cisto drugace. To je ljubljanska srednjesolscina.
V original postu sem napisal, da se srednjesolscina govori sirom slovenije in v bistvu sirom sveta. Original post je imel tudi vec primerov in je bil precej daljsi. Medtem, ko sem delal proof reading je polovica Maribora ostala brez elektrike. Z mojim sluzbenim racunalnikom vred. A mistery indeed… 😛
Kokr jaz vem, se “svetovno” uporablja izključno v MB. V LJ tega ni slišat :/
Precej radio center ft. slon in sadež like, je ta post.
Srednješolščina med blogerji? Kje?
Ej, stari… kva bluziš tu tak? 😛 😀
btw, sovražim ljubljanščino, še posebej ta kva vprašaj! Ovega na TLP, ko nonstop bluzi v lublanščini bi enkrat tak bačno, da bi do lune poletel! 😀
Izjemo delam pri puncah, saj jih je včasih lušno poslušat 🙂
Svetovno smo mi uporabljali v osnovni soli. 🙂 Azerus, slon in sadez na radiu center? Kaj sta pa pocela tam? Centra ne poslusam, ker hocejo biti podobni Radiu City, njih pa sploh ne poslusam. Sem probal, pa ni ratalo. :)) Drugace pa ja, tudi med blogerji se pojavlja. 😉
Ice, ves da poznam vec stajercev, ki ne marajo ljubljancanov in ljubljanscine, kot ljubljancanov, ki ne bi marali stajercev. Pa poznam precej vec ljubljancanov kot stajercev. 😉
Ljubljančani se nas bojijo, to je to 😛
Mr|ce, da si ne boš KEJ naredu! Ne vem zakaj bi se vas mogl bat, ampak ok. Živi še naprej v svojih iluzijah.
Hja, BW, jst ne uporablam nč od naštega, sem in tja mogoče čudn, ampak that’s it. Precej drgač govorim(o). 😛
Vseh tistih i-jev namest j-jev in ee namest i-jev pa tut jst ne štekam in so mi kr neki. U bistvu mi grejo fajn na živce.
Tko.
BW, vidiš. O tem govorim. Nekaj napišem kot šalo pa že ena Lublančanka paničari. 😀
Riba, tebi pa sem že povedal svoje. Zdaj pa te prosim , nehaj komentirati mojih komentarjev!!
Comments are closed.