Trojček – Ménage à Trois

Trojček – Ménage à Trois

Po obsežni in dolgi debati na IRCu je bilo treba povzeti nekaj zaključkov in smernic, biološko/reproduktivno/darvinističnih smernic.

Zakaj se moški čutijo ogrožene, pri povabilu v trojčka z še enim moškim? Prvih nekaj strahov je podtalna homofobija ((Fak no, dotaknil sem se nagega tipa, a zdej sem pa gej?!?!?!?)), potem je prisoten strah pred konkurenco ((Fak, kaj če ma daljšiga in bolj debelga k jaz, kaj če dalj zdrži)), na koncu pa pridemo do genetske konkurence. Moški, kot samec se trudi zaploditi čimi več samic. V interesu mu je, da to stori sam, čim hitreje in čimvečkrat. Zato ne potrebuje drugega samca. On je vendarle alfa samec in on je tisti, ki bo oplojeval, ostali naj se pa postavijo v vrsto. Torej, če povzamemo: Lahko zaporedno, en za drugim, nikakor pa ne vzporedno, eden poleg drugega. Tisti alfa samci, ki so pripravljeni na deljenje samice so redki in niso alfa samci. Druga možnost pa je, da imajo opravka s toliko samicami, da jim je za tisti promil samic, ki si želijo več kot enega  prav vseeno in radi ustrežejo, če ne zaradi drugega, pa zaradi tega, ker dober glas seže v deveto vas… 🙂

Kako je pa z ženskami? Zakaj je toliko več žensk, ki so se pripravljene “žrtvovati” za svojega alfa samca, ki si želi več kot ene samice hkrati? Ne pozabimo, to, da si samec želi več samic ni nič posebnega, to mu je v naravi. Threesome ali pa Foursome, če se le da. Alfa samec bi sprobal oboje, večkrat! Tako početje v njem samo potrjuje položaj alfa samca ((Fak stari, res morm bit dobr, če sem kr dve naenkrat!)) prav tako utrjuje njegov položaj med drugimi samci ((Ej, Lovro je car, k je zadnjič spet z dvema!)) Vendar, čemu toliko žensk pristane na tak dogovor? Je z njimi mar kaj narobe? Nikakor ne, ravno nasprotno! V interesu samice je, da jo oplodi alfa samec ((Vau stara, Lovro more bit dobr, k ma skoz dve al pa tri naenkrat!)) in prav vseeno ji je, če je pri tem opravilu zraven še ena samica ali pa dve. Njej se gre samo zato, da bo oplojena od alfa samca. Bo že potrpela, če bo morala mal počakat, oziroma, če bo morala imeti tudi malo sreče, da bo ona tista prva, ki bo dobila dozo semena.

MFF ali pa MFM razlika v zapisu je majhna a v pomenu ogromna. Alfa samci in samice, pazite se na kaj pristajate, da ne bo na koncu jok in stok! 😉

11 thoughts on “Trojček – Ménage à Trois

  1. Hmmm, enkrat za spremembo se s teboj popolnoma nič ne strinjam.

    Kot prvo… mnogo lažje je v trojčka prepričati dva tipa, ker nista nagnjena k temu, da bi zraven vmešavala neka huda čustva. Kot drugo tipi pač rabijo več seksa in znajo imeti temu ustrezno tudi nekoliko nižje postavljen standard sprejemljivosti. 😉 Poleg tega pa je po pripovedih parov, ki so že iskali žensko da bi se jima pridružila, le-to praktično nemogoče najti.

    In tudi kar se tiče genetske zasnove imam en ugovor. Če je ženska dala narazen noge za drugega moškega, primarnemu grozi nevarnost, da bo vzgajal tujega otroka. Zato je moškim v splošnem pomembneje, da mu je ona fizično zvesta. Pri ženskah je ravno obratno. Moški se lahko goni naokoli, dokler se vrne k njej. Dokler seksa z drugimi in pride nazaj še vedno lahko skrbi zanjo in za otroka. Ko se na drugo naveže, bo ona ostala sama. Zato ženske v splošnem bolj cenijo mentalno zvestobo.

  2. Hehe, pogled BigWhalea je bolj primaren iz vidika tistega pranagona in ima čisto prav. Sunshine gleda pa bolj praktično & moderno. Tako da se niti ne izključujeta 🙂

  3. BigWhale, ze spet nekaj teoretiziras, in za povrhu si v temo brcnil tudi z bioloske strani;)

    Samico se kako skrbi, ce ni edina. In sicer zato, ker noce biti samo oplojena (to je lahko kadarkoli) ampak predvsem hoce imeti izkljucno zase (oziroma za svoje potomce) vsa samceva sredstva, saj bodo tako imeli njeni geni (v potomcih) vec moznosti, da prezivijo.

    Ce samec oplodi vec samic (v trojcku ali vsako posebej), vedno obstaja moznost, da bo z njimi delil tudi svoja sredstva (in jih bo potem vsaka delezna manj, kar je za samice seveda slabse). Ker v interesu samca ni samo to, da oplodi cim vec samic, ampak da cim vec potomcev tudi prezivi. Zato je v njegovem interesu tudi, da sredstva, ki jih ima namenjena prezivetju svojih genov, primerno razdeli med cim vec potomcev.

    Pri ljudeh poleg tega vedno obstaja nevarnost, da samec samico zapusti zaradi novejsega modela.

    Samice so zaradi tega razvile vrsto strategij, ki samce odvracajo od trojckov in cetvorckov s tekmicami. Veliko raje imajo trojcke z dvema samcema, ker v tem primeru drugi samec za razliko od druge samice ni njen tekmec, ampak ima od njega lahko kvecjemu korist.

    In to ni zgolj teorija – zenske si v povprecju bolj zelijo (ali si vsaj v domisljiji predstavljajo) trojcke z dvema tipoma.

    Na drugi strani, kot pravilno ugotavlja Sunshine, tipi pac izkoristijo vsako priliko za seks in ce ti nekdo ponudi mesto tretjega v trojcku, to pac izkoristis (ce nisi pretirano sramezljiv ali zvest zeni:-). Edino, kar drzi, je to, da si tipi v osnovi bolj zelijo trojckov z dvema zenskama in zato manjkrat dobis taksno povabilo. Ampak ce jo dobis, je pa ne zavrnes:-)

    Se malo bolj drugace bom povedal. Ce se lotita moz in zena iskati partnerja za trojcka (moz isce zensko, zena isce tipa), kaj mislis, komu ga bo prej uspelo najti?

    O.

  4. Najprej popravek tipkarske napake iz prejsnjega komentarja (mojega)

    “Samci precej precej precej redno skrbijo za zarod.”

    Redno bi moralo biti REDKO. 🙂 Samci pri sesalcih redko skrbijo za zarod. Je nekaj izjem a jih ni prav dosti. No, moje razmisljanje je izhajalo iz nekega povsem primarnega modela in iz zgornje trditve. Vse skupaj pa ni cisto resno misljeno. 🙂

    Ce pogledamo povprecnega psa, se mu gre za to, da bo izvohal cim vec psic, ki se gonijo. Jaz se nisem videl psa, ki bi potem skrbel za mladice. Tudi leva ne ali pa divjega prasica. Verjetno ne vsakic ampak skoraj vedno so samice edine, ki skrbijo, da mladici dosezejo samostojnost.

    Pri ljudeh je pa stvar vsekakor drugacna, saj naj bi bil moski tisti, ki nosi denar v hiso in zivi familijo oziroma za zarod skrbita kar oba.

    Tudi debata na IRCu ni bla ravno resne narave. 🙂

  5. Problem je v tem, ker prevec povrsno gledas Discovery in si stvari popolnoma napacno predstavljas (ali, po domace povedano, pojma nimas:-).

    Lev res ne doji mladicev in jih ne prenasa naokoli, ampak za prezivetje krdela in s tem vseh mladicev je samec kljucnega pomena. Pri levih tudi samci pomembno prispevajo k uspehu lova, poleg tega pa branijo krdelo pred tekmeci.
    Ce samec pogine, praviloma krdelo prevzame drug samec – in prvo, kar stori, je to, da pobije mladice. To stori zaradi tega, ker pac niso njegovi, in ker brez mladicev samice prej postanejo ponovno plodne.

    Podobno se dogaja pri mnogih drugih vrstah. Samci se zdalec niso samo potujoce vrece sperme, ampak so pri mnogih vrstah kljucnega pomena za prezivetje mladicev. Pri pticah recimo samica sama ne more prehraniti mladicev. Pri mnogih vrstah samec, ker je mocnejsi, mladice brani pred razlicnimi nevarnostmi. Divji merjasci so recimo se kako pomembni za mladice, ko so v blizini volkovi ali risi.

    Je sicer tudi marsikatera vrsta, pri kateri samci res nimajo nobene vloge pri skrbi za mladice, vsaj neposredne ne. Ampak je pa tudi veliko vrst, kjer za mladice ne skrbijo niti samice. Pri ribah pa je recimo nekaj primerov, ko za mladice skrbijo samo samci.

    Skratka, strategij se je v naravi razvilo veliko, ampak pri ljudeh je tako, da ima samec zelo pomembno vlogi pri prezivetju mladicev, zaradi tega je v interesu samice, da svojega samca ne deli z drugimi. Ce ga pa ze, mora imeti za to dovolj dober razlog. V nekaterih druzbah je recimo razvita poligamija, ki pa je vedno povezana z druzbenim statusom. Zenski se bolj splaca biti ena od stotih emirjevih zena, kot edina zena revnega kmeta.

    O.

  6. Aja, pa ko si ze ravno omenjal pse. Pri njih mladicev brez pomoci ljudi tudi samice ne uspejo preziveti, ker so zaradi posledic udomacitve pac postale tako nesamostojne. Nekako znajo poskrbeti same zase, pri samostojni skrbi za mladice pa odpovedo. Zaradi tega nikoli ne vidis potepuske psice, ki bi ji sledilo nekaj mladickov.

    O.

  7. Vem, da se pobijajo mladici drugih samcev. 🙂 In da samci skrbijo za varnost krdel vendar tu ne gre samo za varnost mladicev ampak celotnega krdela in tudi njih samih. Samci bi skrbeli za varnost krdela, ce bi bil kak mladic ali pa ce ga ne bi bilo. Ja, tako res na nek nacin skrbijo tudi za mladice ampak to ni neka taka materinska skrb, kot jo izvaja samica.

    Samci res niso potujoce vrece sperme, ceprav so tudi taksni primeri. Ne spomnim se vec za katero vrsto gre, pri kateri je samec precej precej manjsi od samice in sluzi zgolj za reprodukcijo. Nekaj vodnega je bilo… 🙂

    Pes je pa slab primer, se strinjam. Podobno kot krava.

  8. Motis se. Samci skrbijo za varnost krdela IZKLJUCNO zaradi tega, ker to koristi njihovim mladicem. Za vse drugo se jim sladko jebe. Ce skrbijo za varnost tudi v primeru, da v krdelu slucajno ni mladicev, je to pac zato, ker zivali bolj slabo razmisljajo, ampak ravnajo tako, kot jim narekujejo nagoni. Nagon za varovanje krdela pa se je razvil samo zaradi varovanja mladicev. Ker pri varovanju krdela samec tvega (zanj bi bilo varneje, ce bi enostavno pobegnil), to pocne samo zaradi tega, ker s tem (potencialno) varuje svoje gene v svojih potomcih.

    Sicer pa priporocam obisk knjiznice in izposojo knjige Sebicni gen.

    O.

  9. Bezno se spominjam enega dokumentarca, ki je zagovarjal “naravnost” skupinskega seksa. Da to ni samo produkt nasega sprijenega uma, so dokazovali z analizo mesanice sperme razlicnih moskih. Po dolocenem casovnem obdobju je bilo v mesanicah precej vec mrtvih spermijev kot v cisti spermi enega moskega.

    S podrobnejso analizo so menda ugotovili tudi, da so mali plavalci na nivoju timskih multiplayer FPS-jev — nekateri napadajo nasprotnike, drugi so hitrejsi, itd. Se bom poskusil spomniti naslova, ce slucajno koga zanima.

Comments are closed.

Comments are closed.